Bowling o pódium. Vypjaté finále Super Trofeo vyneslo týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra 3. místo

Bowling o pódium. Vypjaté finále Super Trofeo vyneslo týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra 3. místo

19/11/2023

Tři šance na pódium, z toho jedna proměněná. Spokojenost z umístění na stupních vítězů, které si veze Mičánek Motorsport powered by Buggyra ze série finálních podniků sezony Lamborghini Super Trofeo, kalí několik nezaviněných incidentů, které zejména dvojici Basz-Formánek sebraly šance na větší příděl vítězného šampaňského.

Extrémní podnik. Tak hodnotí celý tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra závěr sezóny Lamborghini Super Trofeo v Itálii na okruhu Vallelunga. Od čtvrtku tady tým čekala série čtyř závodů – dvou posledních podniků evropské sezóny a světové superfinále pro výběr nejlepších týmů napříč třemi kontinentálními seriály.

Ze čtyř závodů v extrémní konkurenci si tým odváží jedno třetí místo z prvního závodu. „Z tohoto pohledu můžeme být spokojení. A je to také pozice, na kterou svojí výkonností patříme. O to víc nás mrzí, že v posledních dvou závodech jsme jednoznačně měli šanci na tento výsledek navázat, pokaždé nás ale vyřadila nějaká mimořádná okolnost nebo incident,“ hodnotí manažer týmu Jiří Mičánek jr. Poklonu naopak skládá týmu, který skvěle zvládl desetidenní maraton závodů a testů. „Bylo to opravdu hodně dlouhé, ale celou dobu jsme si udrželi motivaci jít za co nejlepším výsledkem.“

Tým ve Vallelunze strávil deset dnů, během kterých absolvoval šest závodů. Během prvních dvou smazal nevýhodu neznámé trati, ve třetím pak Karol Basz s Bronislavem Formánkem dojeli na třetím místě. A těšili se, že nabyté zkušenosti zužitkují ve světovém finále, při kterém se v sobotu a v neděli utkala absolutní špička nejrychlejšího cupového šampionátu na světě napříč všemi kontinenty.

V obou závodech Basz s Formánkem dokazovali, že i ve světové konkurenci mohou sahat po pohárech. V obou případech ale na přeplněné trati o výsledku rozhodovaly výjimečné situace. Mimo jiné i velké množství kolizí, které se nevyhnuly ani Lamborghini Huracán ST EVO2 v barvách týmu Jiřího Mičánka.

Podle Karola Basze, který má zkušenosti s většinou evropských seriálů GT vozů, zde hrála roli příliš vysoká tolerance vedení závodu vůči agresivnímu chování. „Pokud někdo praktikuje „dirty racing“, musí proti tomu vedení závodu tvrdě zakročit. I proto, aby ostatní pochopili, že existuje hranice, za kterou se nesmí. V tomto případě to tak nebylo a tento víkend místo závodění připomínal spíš bowling,“ nebere si zkušený polský závodník servítky.

Má k tomu dobrý důvod. V sobotu z boje o pódium tým vyřadilo sporné rozhodnutí stewardů, kteří poslali na trať safety car doprostřed startovního pole. Tím dali jeho přední části výhodu, která už nešla smazat. Ve druhém se pak musela posádka týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra vypořádat s dvěma agresivními útoky soupeřů.

První z nich, který se stal ve skrumáži po startu, Karol Basz ještě ustál, ale celý stint odjel po nárazu soupeře s ovlivněnou geometrií a pootočeným volantem. Při druhém incidentu – pouhé tři minuty před koncem závodu – skončil Bronislav Formánek, jedoucí v tu chvíli na třetím místě, ve smyku. „Kdyby se to nestalo, byli jsme třetí, pravděpodobně i druzí. Dělal jsem všechno pro to, abych se jakémukoliv incidentu vyhnul. Ale když za mnou doletí soupeř a sestřelí mě, nic s tím neudělám,“ krčí rameny Formánek.

Baszova slova o „bowlingu“, který závod připomínal, potvrdilo i poslední kolo závodu, kdy o své pozice přišla polovina první desítky startovního pole a novopečeného šampiona Alexandra Lewandovského poslal mimo trať dokonce jeho týmový soupeř.

„První ze čtyř závodů ukázal, že pokud se odjede standardní závod bez incidentů, patříme na stupně vítězů. To je pozitivní zpráva. Pro celý tým je ale frustrující, když nás o tyto pozice připravují agresivní soupeři, kterým takové chování prochází. Bohužel se to netýká jen Broňka s Karolem, ale i Kurta Wagnera, kterému se to samé stalo v závodu tříd AM – LC Cup. Do jisté míry je to smůla, ale letos těch incidentů bylo opravdu hodně,“ říká manažer týmu Jiří Mičánek.

To potvrzuje i Karol Basz. „Tady nejde o to, že bychom měli špatný víkend, smůlu, nebo něco dělali špatně. Mluvíme o tom, že jsme v závodu, kde se nedodržují pravidla.“

Formánka mrzí především to, že tým nemohl v dobrý výsledek proměnit rostoucí výkonnost, kterou během série závodů na okruhu Vallelunga nabíral. „Ten okruh je krásný, technický i rychlý zároveň. Jsem rád, že jsme tady závodili a je jen škoda, že si odtud nevezeme víc pohárů, na které jsme ve druhé půlce této série jednoznačně měli,“ uzavírá pilot týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Sérii šesti závodů uzavřel tým Mičánek Motorsport ve třídě Pro-AM nejlépe třetím místem, ve třídě LC Cup se Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem umístili nejlépe na šestém místě, dvakrát pak byli sedmí.