Dominance. Tým Jiřího Mičánka oslnil Hungaroring výsledkem i nejlepším soubojem

Dominance. Tým Jiřího Mičánka oslnil Hungaroring výsledkem i nejlepším soubojem

28/04/2023

Tři vítězství. Pět pódií. To všechno ve třech závodech. Mičánek Motorsport powered by Buggyra veze z druhého podniku středoevropského okruhového šampionátu FIA CEZ výjimečný výsledek, který okořenil týmový souboj mezi Jáchymem Galášem a Matějem Pavlíčkem.

Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra do závodu na Hungaroringu poslal tři vozy, do Brna po víkendu putuje hned pět pohárů. Čtyři ze sprinterských kategorií, jedna z vytrvalosti. O čtyři z nich se postaralo juniorské duo Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček. Galáš ovládl oba sprinty, Pavlíček pak skončil druhý, resp. třetí. Další vítězství pak přidala dvojice Kurt Wagner – Josef Záruba ve vytrvalosti.

Ve velmi silném startovním poli vykrystalizovala už na začátku víkendu trojice nejsilnějších jezdců – kromě dvojice Galáš – Pavlíček, která vzešla z juniorského programu týmu Jiřího Mičánka, to byl Dennis Waszek z GT2 Motorsport. Tito jezdci si pak v obou sprintových závodech rozdali pódia. Ze souboje nakonec nejlépe vyšel Jáchym Galáš. Pavlíček s Waszkem si pak shodně připsali jedno druhé a jedno třetí místo.

„S víkendem musíme být maximálně spokojení. Vyhráli jsme všechny závody, ve kterých jsme startovali. K dokonalosti teoreticky chybí jen to, aby Matěj byl i v prvním závodu na druhém místě místo třetího,“ hodnotí druhý podnik FIA CEZ na Hungaroringu šéf týmu Jiří Mičánek jr. Jeho mechanici a inženýři se museli o víkendu postarat o tři auta. A výjimečnou zátěž zvládli skvěle. „Poděkování týmu rozhodně není v tomhle případě fráze. Mám radost, že všichni pracují, jsou sladění, nechybují. Na výsledku to má velký podíl,“ skládá Jiří Mičánek poklonu těm, kteří se o trojici aut v Maďarsku postarali.

Ve sprinterských závodech v obou případech triumfoval Jáchym Galáš, který skvěle zvládl i kvalifikaci. První závod výrazně poznamenal výjezd safety car, za kterým startovní pole strávilo asi dvě třetiny závodu. V posledních pár kolech dokázal Galáš skvěle vytěžit ze svojí pozice a týmový Huracán dovezl do cíle na prvním místě před Waszkem a Pavlíčkem, který zpětně litoval hlavně startu, ve kterém ztratil. „Po startu se mi podařilo najít rytmus a dotáhnout Jáchyma s Dennisem, ale kvůli safety car jsem neměl prostor je předjet,“ popsal Pavlíček.

Nedělní závod pak nabídl nevídané drama, ve kterém se všichni tři dominující jezdci třídy GTC přetahovali o vítězství. Nejlépe ze souboje nakonec vyšel Galáš. I když přiznal, že závěr závodu byl pro něj hodně defenzivní. „Podařilo se mi postavit zeď, přes kterou se nikdo nedostal, i když jsem na konci už hodně ztrácel kvůli pneumatikám,“ hodnotí vypjatý závěr závodu Galáš. Ten si sice zvládl vybudovat z prvního místa náskok, o něj jej ale připravily pomalejší auta, která předjížděl o kolo.

Kvůli pár ztraceným vteřinám se pak na závěr dostal pod tlak týmového parťáka Pavlíčka. Souboj, který předvedli, se nejspíš zapíše jako jeden z nejlepších, jaký bude letos ve FIA CEZ k vidění. „Posledních několik kol jsem se musel hodně bránit, aby mě Matěj nepředjel. Všechno to ale byly čisté souboje,“ hodnotí výjimečný souboj Galáš. Týmovému parťákovi skládá poklonu i Pavlíček. „Pro mě to byla úžasná dvě kola a věřím, že budou highlightem této sezony, i když jsme vlastně na jejím začátku.“

V čele šampionátu je nyní ve třídě GTC i díky vítěznému souboji ve druhém závodu Galáš, Pavlíček je druhý. Josef Záruba, který oba jezdce juniorského programu trénuje, je přesvědčený, že jeden z jeho svěřenců si letos pojede pro titul. „Jeden z nich ho udělá a bude moc zajímavé sledovat, kdo to bude,“ předpovídá Záruba.

Ten se poprvé od loňského podzimu, kdy dominoval finále sezony FIA CEZ na brněnském automotodromu, představil i na trati. Spolu s Kurtem Wagnerem získali třetí vítězství pro Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve vytrvalostním závodě. Ten výborně rozjel Wagner a Záruba pak skvělým finišem a několika souboji dostal týmový Huracán na první místo. „Jsem moc rád, že jsem od Jirky tuhle možnost dostal. Poděkovat musím i týmu, protože auto skvěle fungovalo a já jsem si tento návrat užil. Navíc jsem díky tomu dokázal dát i dobrou zpětnou vazbu Jáchymovi s Matějem,“ cení si závodního nasazení Záruba. Pro Jiřího Mičánka pak bylo vítězství ve vytrvalosti pomyslnou třešničkou na dortu. „Pepa skvěle zajel závod, a ještě dokázal dát důležitou zpětnou vazbu i oběma juniorským jezdcům. V kombinaci s tím, co ukázal celý tým, je to dokonalá ukázka spolupráce,“ oceňuje Jiří Mičánek.