Galáš vs. Pavlíček. Most zdramatizoval boj o titul mezi juniory Mičánek Motorsport powered by Buggyra

Galáš vs. Pavlíček. Most zdramatizoval boj o titul mezi juniory Mičánek Motorsport powered by Buggyra

06/08/2023

Dominance. A zároveň promíchané karty v boji o titul. Čtvrtý podnik středoevropského okruhového šampionátu FIA CEZ potvrdil, že všechny tři vozy týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra budou bojovat o české mistrovství. Minimálně ve sprintu ale půjde o neuvěřitelně napínavé klání.

Jáchym Galáš versus Matěj Pavlíček. Pokud se nestane něco nečekaného, o titulu českého mistra za letošní sezonu se v kategorii GTC bude rozhodovat mezi dvěma piloty juniorského týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Čtvrtý podnik sezony v Mostu totiž vyrovnaný souboj ještě víc zdramatizoval.

Sečteno, podtrženo. Matěj Pavlíček s třetím a prvním místem stáhl náskok svého týmového kolegy na pár bodů. Galáš byl sice s druhým místem lepší v prvním závodě, ve druhém ale kvůli technické závadě nedokončil. „Na jednu stranu jsme se utvrdili, že si jdeme pro titul, na druhou stranu se celý šampionát zdramatizoval,“ komentuje výsledky víkendu manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Galáš s Pavlíčkem tentokrát vytvořili vyrovnanou trojici s Dennisem Waszkem startujícím také na Lamborghini Huracán, Waszek juniorské dvojici týmu Jiřího Mičánka „sebral“ kvalifikaci na první závod, a i ten nakonec ovládl. Na nedělní druhý závod ale Mičánek Motorsport powered by Buggyra připravil dramatickou odplatu.

Výjimečnou neděli odstartoval Jáchym Galáš výsledkem v kvalifikaci. Tu totiž ovládl absolutně, za sebou nechal i všechny vozy třídy GT3. „Rozhodl jsem se vsadit všechno na poslední kolo. Načasoval jsem si to, dochladil před tím auto a pak do toho dal všechno. A vyšlo to,“ pochvaloval si Galáš.

Na jedinečný výsledek navázal promyšlenou taktikou i v samotném závodě. Po startu se před něj sice dostal Dennis Waszek, na osychající trati ale Galáš, i třetí Pavlíček, zrychlovali a svého soupeře dotahovali. Asi ve dvou třetinách závodu přišel klíčový okamžik, kdy Galáš zaútočil. Stejnou „dírou“ se pak prosmýkl před soupeře i Pavlíček. Vzápětí se ale posunul rovnou na první místo. Galášovi totiž v podstatě hned po předjetí vypověděl službu alternátor. „Přišlo mi to jako nějaký boží zásah. Hned po předjetí přišla tato komplikace,“ krčí rameny Galáš, který si vědomě šetřil pneumatiky a věřil, že po předjetí Waszkovi ani svému týmovému kolegovi na osychající trati nedá šanci. Nakonec se kvůli technickým problémům propadl startovním polem. I přes nedokončený závod ale nakonec bral body za čtvrté místo.

Na čele závodu se zatím odehrával souboj mezi Pavlíčkem a Waszkem. A junior týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra z něj vycházel celou dobu lépe. Až do závěru, kdy i jeho začaly limitovat technické problémy. „Začal jsem mít problémy s brzdami, na levém předním kole mi tekla kapalina. Snažil jsem se tempo udržet, ale na Dennise jsem pomalu ztrácel,“ popsal Pavlíček. Dvě zatáčky před šachovnicovou vlajkou byl jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra delší. A Waszek se dostal před něj.

Ovšem v té době byly vyvěšeny žluté vlajky, na cílové čáře tak nakonec jury přiřkla vítězství Pavlíčkovi, i když cílem projel asi jednu tisícinu vteřiny za Waszkem. „Je škoda, že nás tyto věci potkaly, nejvíc v případě Jáchyma, který zajel skvělou kvalifikaci a i v závodě jel promyšleně a šetřil si pneumatiky tak, aby mohl v závěru zrychlit a zvítězit. Na druhou stranu i tak vezeme vítězství a celkově tři pódiová umístění,“ pochvaluje si výsledek závodního víkendu Jiří Mičánek.

A to mluví pouze o sprinterské kategorii. Ve vytrvalosti totiž už třetí vítězství v řadě přidala dvojice Kurt Wagner – Josef Záruba. A upevnila si tím vedení v průběžném hodnocení středoevropského mistrovství. I tato posádka si ale musela vítězství vybojovat. V těžké situaci byl hlavně Záruba, který od Kurta Wagnera přebíral auto s desetivteřinovou penalizací za kontakt těsně po startu závodu a hlavně v obtížných podmínkách, kdy začínalo pršet. Na slickách se tak musel zkušený pilot vypořádat s nevypočitatelnými podmínkami, kde se střídaly mokré úseky se suchými a v průběhu stintu se dál měnily. „Myslím, že jsme to dokázali nakonec maximálně využít, dokázali jsme předjet další soupeře i napříč dalšími kategoriemi a nakonec potvrdili naše vedení v seriálu. Startovali jsme třikrát, máme tři vítězství, to za nás mluví nejvíc. Jsme s Kurtem sehraní, tým skvěle funguje. Já jsem rád, že jsem jeho součástí a že můžeme směřovat k titulu,“ okomentoval výsledek vytrvalostního závodu Josef Záruba, který zároveň působí jako kouč juniorské dvojice Galáš – Pavlíček.

Po víkendu vyzdvihoval zejména nedělní kvalifikaci Jáchyma Galáše. „Byl to naprosto promyšlený a profesionální výkon. „Věděl, že trať bude osychat, nachystal si auto, gumy měl správně zahřáté a na správných tlacích. Bylo to bezchybné a jen mě mrzí, že to nedotáhl do vítězství v závodě, ale i takové je závodění,“ okomentoval Záruba. Zároveň pochválil i Pavlíčka, který po Galášovi převzal vedení a i přes technické problémy dovezl týmový Lamborghini Huracán ST EVO2 do cíle na první pozici.

Před dvěma posledními podniky středoevropského mistrovství je Galáš na čele průběžného hodnocení seriálu o pouhých 5,5 bodu před Pavlíčkem. Třetí Waszek ztrácí rovných 30 bodů na Pavlíčka, resp. 35,5 bodu na Galáše. Ve vytrvalosti vede Wagner se Zárubou nad Petrem Breckou o 5,5 bodu.

Kromě bodů a pohárů pak odměnou pro piloty byla i návštěva českého prezidenta Petra Pavla, který do Mostu přijel fandit v neděli. „Byla to pro nás velká čest, že jsme se s panem prezidentem mohli potkat. A mám i velkou radost z toho, že je fanouškem motorsportu. Věřím, že jsme se na závodech neviděli naposledy,“ uzavírá manažer týmu Jiří Mičánek.