Lamborghini Super Trofeo na startu: Formánek se Zárubou testují a chystají se na Imolu

Lamborghini Super Trofeo na startu: Formánek se Zárubou testují a chystají se na Imolu

20/03/2022

První dubnový víkend odstartuje v Imole sezona Lamborghini Super Trofeo Europe. Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra do ní pošle znovu dvojici Bronislav Formánek – Josef Záruba. Posádka, která loni skončila na třetím místě ve třídě Pro-AM už testuje.

Nové auto, osvědčená posádka. Dvojice Bronislav Formánek a Josef Záruba jde jako jednička týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra do nové sezony Lamborghini Super Trofeo Europe s ambicemi potvrdit roli jedné z nejlepších posádek kategorie Pro-AM. A ideálně ji ovládnout.

Prestižní cupový šampionát letos prošel velkými změnami – všechny týmy přesedlaly na Huracán v nové specifikaci EVO2. Ta přináší lepší aerodynamiku, významně by se měly zlepšit i brzdy. „Máme teď několik testovacích dnů na to, abychom se s novým autem seznámili a dokázali jej připravit na první závod. Nepochybuji, že nová specifikace bude rychlejší než původní, v prvních závodech ale bude rozhodující i to, jak rychle se jednotliví jezdci a týmy s novým autem sžijí a dokáží jeho potenciál využít na maximum,“ vysvětluje manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Hlavní posádkou týmu zůstává dvojice Bronislav Formánek – Josef Záruba. Ti za sebou mají loňskou sezonu, ve které si sáhli na premiérové vítězství v prestižní třídě Pro-AM a pravidelně dojížděli na pódiových umístěních.

„Fakticky jsme byli druhá nejrychlejší posádka a toto postavení budeme chtít obhájit, ideálně vylepšit. Uvidíme, jak bude vypadat konkurence, to se ale dozvíme až v Imole,“ nastínil před startem testů v Barceloně Josef Záruba. Loni českou dvojici ve třídě Pro-AM pokořila jen jediná posádka – Karol Basz a Andrzej Lewandowski. „Kdo letos pojede, už napoví testování. Ale pro nás to není klíčová informace. Snažíme se soustředit hlavně na nás a na to, abychom se dostali na vlastní maximum,“ říká Bronislav Formánek.

Nová aerodynamika, nové brzdy

Tým nejprve čekají testy v Barceloně, odkud se závodníci přesunou na okruh Paul Ricard. Finální testovací den pak mají naplánovaný v Imole těsně před startem závodního víkendu. Během pár dnů se tým musí hlavně sžít s novou specifikací auta – a platí to o jezdcích i inženýrech.

„Mechanický grip bude dost podobný jako u předchozí evoluce, ale nejvíc práce bude u brzd. Ty jsou úplně nové, takže nám zabere spoustu času správně je nastavit. Bylo by skvělé, kdyby se nám to povedlo už na prvních testech v Barceloně a na Paul Ricard a v Imole jsme se už soustředili hlavně na jezdeckou stránku,“ říká Josef Záruba s tím, že posun se dá čekat i v aerodynamice díky novému bodykitu.

To, že se nezměnilo osvědčené jezdecké duo z loňské sezony, je pak výhodou. „Oba kluci si sedli i lidsky, což je vždycky nejlepší varianta. Během sezony se nám postupně dařilo eliminovat chyby, které nás v některých závodech stály pódiová umístění. Pro letošek budeme chtít být konzistentní. Když se k tomu přidá i štěstí, které se nám loni také párkrát vyhnulo, tak bychom mohli myslet na titul,“ říká Jiří Mičánek.

Testovat bude po roční pauze i Kurt Wagner

Do týmu se po roční pauze vrátí i Němec Kurt Wagner. Ten loňskou sezonu kvůli zdravotním problémům vynechal. „Kurt se zpátky do kokpitu těší, uvidíme, jak na tom po roční přestávce bude. Víme, že se určitě k závodění letos vrátí. V jakém to ale bude režimu, rozhodneme až po testech,“ nastínil manažer týmu Mičánek.

Wagnera na „marodce“ naopak vystřídal Libor Dvořáček, který půl loňské sezony odjezdil bez týmového kolegy a připsal si tři pódiová umístění ve třídě LB Cup. „S Liborem zatím budeme vyčkávat a uvidíme, kdy se bude moct vrátit,“ komentuje Jiří Mičánek.

Týmový šéf na vrchařském Brně

Sám týmový šéf se letos plánuje ukázat opět na vybraných vrchařských podnicích. Ten první se koná souběžně s úvodním závodem Lamborghini Super Trofeo. „Jede se tradiční Brněnský drak na Masarykově okruhu, který dřív pořádal můj táta. Takže to beru jako povinnost se tam objevit. Bude to sice logisticky náročné, ale auto budu mít v Brně nachystané a v neděli 3. dubna počítám se startem,“ nastínil Jiří Mičánek. Kromě vrchařského šampionátu se tým pravděpodobně objeví i na středoevropských okruzích. Startovat zřejmě bude na vybraných podnicích ESET Cup. A v plánu jsou i oblíbené exhibiční akce, například tradiční srpnové Supermoto v Hrušovanech nad Jevišovkou.