Line-up 2024 Jiřího Mičánka: do Super Trofeo míří Štefan Rosina, „junioři“ pojedou třídu PRO

Line-up 2024 Jiřího Mičánka: do Super Trofeo míří Štefan Rosina, „junioři“ pojedou třídu PRO

03/03/2024

Vstup do třídy PRO a angažmá úřadujícího vicemistra Evropy. Po pěti letech úspěchů v Lamborghini Super Trofeo Europe představil tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra radikální novinky v jezdeckém složení. „Je to pro nás krok mezi absolutní elitu v cupovém závodění na světě,“ říká manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Štefan Rosina – v současnosti nejúspěšnější slovenský okruhový jezdec a úřadující vicemistr seriálu GT2 Europan Series. To je jméno, které bude nově usedat do kokpitu týmového Lamborghini Huracán ST EVO2 ve dvojici s Bronislavem Formánkem. „Pro mě byla dohoda se Štofim jasná priorita. Po jezdecké stránce je to jeden z největších profesionálů ve střední Evropě a věřím, že do týmu zapadne i po lidské stránce,“ říká manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Štefan Rosina do týmu přichází po třech letech působení u značky KTM. Za její tovární tým loni získal titul vicemistra Evropy ve třídě Pro-AM. V něm mohl i pokračovat, nakonec ale sáhl po nabídce od Jiřího Mičánka. „Líbí se mi profesionalita, se kterou k závodění Jirka přistupuje, jeho komunikace a dynamika celého týmu,“ vysvětluje šestatřicetiletý slovenský pilot, proč se rozhodl přestoupit.

Zároveň je pro něj angažmá v Lamborghini Super Trofeo výzva i po jezdecké stránce. Oproti seriálu GT2 jej čeká výrazně početnější konkurence, v provizorní soupisce pro sezónu 2024 je totiž padesátka Huracánů. Jednou z klíčových věcí, na které se bude celý tým soustředit, pak budou pneumatiky Hankook. Po loňském výpadku ve výrobě by se měla situace stabilizovat a pneumatik by měl být dostatek. To oceňuje hlavně Bronislav Formánek. „Potřebuju mít dost času se s pneumatikami sžít a s omezeným počtem sad, které jsme měli loni, se mi to nedařilo. Věřím, že letos to bude lepší.“

Pro Rosinu bude příchod k týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra znamenat návrat za volant Lamborghini po deseti letech. V sezóně 2013 totiž jezdil s Lamborghini Gallardo ve FIA GT a v prestižním seriálu si připsal dvě vítězství. Po dvaceti letech od začátku kariéry u bratislavského ARC se pak „Štofi“ poprvé vrátí do „domácího“ týmu, kde se bude mluvit česky, respektive slovensky. „Čekáme, že sezóna bude extrémně těžká hlavně kvůli velmi silné a početné konkurenci. Na druhou stranu víme, že naše místo je pravidelně na stupních vítězů Pro-AM a se Štefanem a Broňkem se tam budeme chtít opět ukazovat na každém podniku,“ říká Jiří Mičánek.

Rosina v týmu nahradil profesionálního polského pilota Karola Basze, který s Formánkem jezdil jeden a půl sezóny a společně zvítězili ve čtyřech závodech a připsali si 5 umístění na stupních vítězů. „S Karolem jsme dosáhli velkých úspěchů a musím mu za ten rok a půl poděkovat,“ říká Jiří Mičánek.

Potvzeno: „junioři“ míří do Super Trofeo mezi profesionály

Zásadní změna čeká i druhý vůz. Po úspěšné sezóně ve středoevropském mistrovství FIA CEZ a zisku mistrovského i vicemistrovského titulu přestoupí do Super Trofeo Europe i dvojice juniorských jezdců Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček. Z loňských rivalů se stanou týmoví kolegové, kteří vstoupí do elitní třídy PRO. „Když jsme juniorský program rozjížděli, počítali jsme s tím, že oba jezdci budou připravení pro Super Trofeo nejpozději za dva roky. Vzhledem k jejich výsledkům už nebylo na nic čekat, v zónovém mistrovství střední Evropy by stagnovali,“ vysvětluje Jiří Mičánek.

Pro oba piloty bude znamenat návrat „do Evropy“ výzvu. Tou největší bude obrovský počet kvalitních soupeřů. „V kvalifikaci je prvních deset aut v jedné vteřině, to z ní bude dělat nejdůležitější každého víkendu. Zároveň čekám, že ten seriál bude o hodně kontaktnější,“ předpovídá Jáchym Galáš, který bude chtít v Super Trofeo zúročit působení v evropském seriálu cestovních aut TCR. Novinkou pro něj ale budou pit stopy, ty z předchozí kariéry nezná. Matěj Pavlíček se těší i na velmi zajímavý výběr tratí. „Jsou to skvělé světové okruhy. Část z nich sice neznám, ale mám je naježděné na simulátoru, takže by to neměl být handicap,“ říká. Na přípravu na simulátorech se oba piloti soustředí už teď pod vedením týmového inženýra a Josefa Záruby. Ten se stará i o kondiční trénink obou pilotů.

Sezóna Lamborghini Super Trofeo Europe odstartuje v polovině dubna v Imole, kde tým absolvuje i první testy. Ty jsou naplánované už na první březnový týden.