Nejcennější víkend Porsche Sports Cup: Šmarda chce v nočním závodu útočit na vítězství

Nejcennější víkend Porsche Sports Cup: Šmarda chce v nočním závodu útočit na vítězství

01/09/2021

Tři závody za jeden víkend čekají startovní pole seriálu Porsche Sports Cup Deutschland na Lausitzringu. Čechokanaďan Josef Šmarda bude chtít v každém z nich útočit na podium. A ve vloženém nočním závodu honorovaném padesátiprocentním přídavkem bodů by rád zvítězil.

V předposledním podniku seriálu Porsche Sports Cup Deutschland je ve hře 175 % bodů ve srovnání s běžným závodním víkendem. Na Lausitzringu totiž startovní pole čeká vložený třetí závod, který se jede v noci a závodníci za něj dostanou 1,5násobek standardního bodového přídělu.

Právě toho by rád využil 66letý českokanadský závodní Josef Šmarda startující za stáj Mičánek Motorsport. Pilot je po čtyřech podnicích na děleném třetím místě ve třídě Drivers Competition Pro. A na něm by se rád osamostatnil a zároveň zabojoval i o druhou pozici v celkovém pořadí. Na vicemistrovský titul momentálně ztrácí 13 bodů.

„Jsem maximálně koncentrovaný, motivovaný a připravený. Mým cílem je obhájit tři křišťálové poháry za pódiová umístění z loňského roku. To se ještě nikomu nepodařilo,“ říká pilot. Nejvíc si věří právě na vložený noční závod. „Loni jsme si premiéru tohoto formátu odbyli v dešti, teď má být jasno. Věřím, že to bude dobrý závod a že by šlo ho eventuálně vyhrát,“ těší se Šmarda s tím, že co nejvyšší příčky by rád posbíral i v „denních“ závodech.

Třetí vložený závod nicméně na závodníky klade mnohem větší nároky. Povinně je čeká páteční „procházka“ po aréně Eurospeedway. Tak aby pořadatelé věděli, že si budou vědomi všech nástrah, které noční jízda může přinést.

„Po loňském extrému, kdy všude kolem létala voda a člověk neměl kolem trati žádné záchytné body, to bude letos snad méně obtížné. I tak je ale noční závodění specifické,“ říká Šmarda a připomíná, že žádný jiný šampionát, který je založený na jízdě pravidelnosti, na světě noční závod vypsaný nemá.

To vše proběhne v kulisách Eurospeedway, specifické arény motorsportu, která je jedním ze svatostánků seriálu DTM. „Je to jako kombinace několika okruhů. Má obrovskou rozmanitost, ve vlásenkách se skrývá kus Oscherslebenu, rychlé a široké úseky jsou jako Monza a do toho obrovské tribuny jako na Maracaná,“ popisuje dojmy z východoněmeckého okruhu závodník.

Šmardovým cílem zůstává odtrhnout se od Reného Klingbeila, se kterým má stejný bodový zisk a třetí místo drží díky lepší podiové bilanci. A zaútočit na druhého Rocco Herze. Ve hře je jen o nadcházejícím víkendu 87,5 bodů, Šmardova ztráta na druhé místo je nyní 13 bodů.