Nepřející Vallelunga. Formánka s Baszem z boje o pódium vyřadily nešťastné incidenty

Nepřející Vallelunga. Formánka s Baszem z boje o pódium vyřadily nešťastné incidenty

12/11/2023

Co závod, to mimořádná situace. To je výsledek prvního ze tří závodních podniků, které během pouhých deseti dnů čekají na tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra na okruhu Vallelunga. V první dvojici závodů se Bronislavu Formánkovi s Karolem Baszem podařilo dojet nejlépe na sedmém místě.

Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra mu v Itálii těžkou výchozí pozici – poprvé startuje na trati, kterou velká část startovního pole zná jako domácí. „Máme proti sobě extrémní konkurenci domácích týmů, které Vallelungu znají naprosto dokonale. My tu jsme poprvé, s daty z jediného testování. Na druhou stranu před sebou máme další dny, takže se budeme snažit co nejrychleji zlepšovat a tuto výhodu ostatních týmů co nejvíc smazat,“ hodnotí po první dvojici z celkem šesti závodů manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Celý tým se od začátku víkendu zaměřil na co nejrychlejší získání dat a srovnání kroku s konkurencí. „Výsledky z volných tréninků byly dobré, Karol Basz si pak dobře vedl i v kvalifikaci, rozdíly mezi posádkami jsou tady ale minimální. V našem případě dvě desetiny rozhodly o tom, že jsme nedokázali startova z první desítky v absolutním pořadí,“ doplnil Mičánek.

Právě to, že Basz rozjížděl závod ze středu startovního pole, se týmu vymstilo – kvůli kolizi soupeřů musel polský závodník vyjet z trati a od race direction inkasoval jako penalizaci průjezd boxy. „Reagoval jsem jen na situaci na trati, nezískal jsem žádnou výhodu. Z mého pohledu to bylo hodně přísné hodnocení a znamenalo pro nás konec šancí na dobrý výsledek,“ okomentoval Karol Basz. Bronislav Formánek, který po svém kolegovi týmový Huracán ST EVO2 převzal, jej pak přivezl do cíle na sedmém místě ve třídě Pro-AM.

Právě Formánek na sobě nesl největší hendikep neznámé trati – do kokpitu závodního vozu se na italské trati posadil poprvé právě až tento víkend. „Na jednu stranu se mi ta trať líbí, kombinuje rychlost i technické pasáže. Věřil jsem, že by mi mohla sedět, ale sžívám se s ní těžko,“ připouští pilot týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Druhý závod se mu i tak podařilo rozjet dobře, na přeplněné trati se vyhnul incidentům a Karolu Baszovi předával auto s reálnou šancí dostat se do první pětky.

Ta ale skončila deset minut před koncem závodu, kdy Basze poslal mimo trať vůz týmu Art Line. Ke smůle týmu se při kolizi poškodilo zadní rameno a polský závodník musel vzdát. „Nebyl jsem ve špatné pozici, měl jsem před sebou tři auta Pro-AM, která jsme reálně mohli předjet, bohužel nešlo pokračovat. Tento víkend pro nás byl hodně smolný, máme ale jasné body, na které se musíme zaměřit, abychom se dokázali posunout v následujících dnech,“ říká Basz.

Druhá posádka týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Libor Dvořáček a Kurt Wagner si připsala šesté místo ve třídě LC Cup.

Tým nyní čeká dvoudenní pauza před podnikem, který je formálně poslední akcí evropské větve seriálu Lamborghini Super Trofeo. Na něj pak naváže světové superfinále. „Budeme se snažit získat co nejvíc zkušeností a závod po závodě se zlepšovat a zajíždět výsledky. Věřím, že do superfinále budeme mít lepší výchozí pozici a dokážeme ji zúročit v zajímavý výsledek,“ uzavírá manažer týmu Jiří Mičánek.