Nerozhodně. Junioři Jiřího Mičánka okouzlili Slovakiaring a bitvu o titul přesunuli do Brna

Nerozhodně. Junioři Jiřího Mičánka okouzlili Slovakiaring a bitvu o titul přesunuli do Brna

21/08/2023

Jedno vítězství, jedno druhé místo. Tato umístění si z předposledního závodu středoevropského okruhového mistrovství FIA CEZ vezou oba jezdci juniorského týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček. Po dvou víkendových závodech přesouvá dvojice finálové rozhodnutí o titulu do Brna, kde se v září pojede poslední podnik seriálu.

 

Další dominantní výsledek ve středoevropském šampionátu. Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček nedali šanci žádnému soupeři a s vozy Lamborghini Huracán STE EVO2 suverénně na Slovakia Ringu opanovali třídu GTC. Oba závody přitom mezi sebou sváděli ostré souboje a bavili jimi i diváky. „To, co předvedli, byly ostré souboje, ale absolutně férové, s respektem k protivníkovi,“ chválí své svěřence manažer týmu Jiří Mičánek jr., který na Slovakia Ringu nasadil hned tři auta a pět jezdců. „Mechanici měli obrovské množství práce, navíc ve velkém horku. Tentokrát si opravdu zaslouží poděkování a není to žádná zdvořilostní fráze,“ říká Mičánek.

 

S velmi náročnými podmínkami se museli vypořádat i závodníci. Především kvalifikace totiž komplikovalo velké množství aut na trati a v případě první kvalifikace i tři červené vlajky, které byly postupně vyvěšeny. Na startu víkendu se s tratí hůř sžíval Matěj Pavlíček: „Okruh mi v Lamborghini nevyhovoval, těžko jsem se ho učil. Nakonec jsem měl čas dobrý, ale věděl jsem, že tam je ještě potenciál.“

 

Výsledek kvalifikace ovšem Pavlíček přebil dokonalým startem do druhého závodu, kdy se prodral nejen přes týmového soka, ale i přes řadu vodů GT3 až na druhé místo v celkovém pořadí mezi prototypy LMS. Mezi ním a Jáchymem Galášem zůstaly dva vozy třídy GT3, a i když se nakonec oba jezdci dostali za sebe, Galáš nedokázal využít řadu útoků, a nakonec byl v cíli za Pavlíčkem o dvě desetiny vteřiny.

 

Galáš si z toho vzal ponaučení a v nedělním závodu Pavlíčkovi výsledek oplatil. „I v prvním závodě jsem měl tempo, abych vyhrál, ale chyběla mi drzost do předjetí. Ve druhém závodu jsem se poučil a byl drzejší. Ve třetí zatáčce se mi podařilo stejným způsobem předjet Matěje i Dennise Waszka, a pak už jsem na ně nabíral náskok,“ popisuje Galáš, který – nebýt výjezdu safety car v posledních třech minutách, nadělil dvěma rivalům se stejnými vozy Huracán STE EVO2 devět vteřin.

 

„Jáchym měl neskutečnou rychlost. Ve druhém závodu si to vítězství zasloužil,“ skládá poklonu svému týmovému kolegovi Matěj Pavlíček. Stejně jako kouč obou juniorů týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Josef Záruba. „Pokud mám něco vypíchnout, tak je to Matějův fenomenální start v druhém závodu a neuvěřitelné tempo Jáchyma,“ hodnotí své svěřence Záruba.

 

Kdo titul získá, se tedy nakonec bude rozhodovat až „doma“ v Brně na začátku září. Šanci na titul mají oba jezdci – dělí je 10,5 bodů, ve hře jich je ale rovných 50. Třetí vůz, který tým do sprintového závodu na Slovensku nasadil, pilotoval Libor Dvořáček. Ten nakonec obsadil v prvním závodu šesté místo, druhý pak plánovaně vynechal.

 

Otevřený zůstává po víkendu na Slovensku pro tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra i boj o titul ve vytrvalosti. Tým si jasnou jízdu na mistrovský pohár zkomplikoval výjezdem mimo trať zhruba v polovině závodu. Kurt Wagner se z kačírku nedokázal bez pomoci dostat a tým Jiřího Mičánka tak vyšel z pátého víkendu bodově naprázdno. „Je to obrovská škoda, stalo se to těsně před střídáním, kdy měl auto převzít Pepa Záruba,“ konstatuje Jiří Mičánek.

 

„Závody se jezdí na hraně a bohužel tam, kde se to stalo, stačí i malá chyba, aby člověk šel mimo trať. Kurt o kousek minul brzdný bod, vyjel nejdřív na trávu a ta ho hodila do kačírku,“ doplňuje Josef Záruba. „Každopádně v Brně zkusíme o titul zabojovat,“ říká Záruba, který po Slovakia Ringu klesl v průběžném hodnocení na druhé místo.

 

Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra nyní vyhlíží právě poslední podnik v Brně. Tam se o držitelích titulu rozhodne za necelé tři týdny při tradičních Masaryk Racing Days.