Pocta mistrovi: Jiří Mičánek vstoupil do síně slávy brněnského sportu

Pocta mistrovi: Jiří Mičánek vstoupil do síně slávy brněnského sportu

09/12/2023

Dvacet pět mistrovských titulů ze závodů do vrchu i na okruzích. To je jeden z důvodů, proč porota ankety Sportovec roku města Brna do síně slávy brněnského sportu zařadila letos jubilujícího Jiřího Mičánka. Legenda československého motorsportu si ocenění převzala osobně na slavnostním galavečeru v brněnském hotelu Voroněž.

Jiří Mičánek letos na jaře oslavil sedmdesátiny i půlstoletí od začátku své závodní kariéry. Zároveň to bylo 45 let od jeho nejúspěšnější sezóny. V roce 1978 získal hned tři mistrovské tituly – dva v závodech do vrchu, jeden na okruzích.

Legendárního jezdce na slavnostním vyhlášení doprovázeli kromě manželky právě oba synové Jiří a Tomáš, kteří jsou sami držitelé několika českých mistrovských titulů.

„Bylo to milé překvapení a jsem rád, že teď máme v rodině sbírku kompletní,“ říká s úsměvem Jiří Mičánek. Připomněl tak, že oba jeho synové už  během aktivní kariéry ocenění ve stejné anketě získali. „Zároveň to beru jako poctu celému fenoménu brněnského automobilového motorsportu,“ doplnil Mičánek.

Jiří Mičánek byl jedním z těch, kteří pomáhali budovat i nový okruh nad Žebětínem, který v letech 1987 – 2020 pravidelně hostil Mistrovství světa silničních motocyklů – Grand Prix Československa a později České republiky. Po roce 1989 založil vlastní tým, se kterým úspěšně působil v českých i zahraničních šampionátech. Aktivní kariéru ukončil v roce 2000, do vrcholového motorsportu pomáhal takovým osobnostem, jako jsou Tomáš Enge nebo Josef Král.

V roce 2004 dovedl k titulu okruhového mistra i svého syna Jiřího, v roce 2010 získali oba jeho synové společně další mistrovský titul ve vytrvalostních závodech, Tomáš pak kraloval i prestižnímu seriálu Porsche Sports Cup Deutschland. V něm pod značkou Mičánek Motorsport působí dodnes, koučuje české účastníky seriálu.