Poprvé na Ústecké 21 a přitom trochu doma. Jiřího Mičánka pojí s legendárním závodem vzpomínky

Poprvé na Ústecké 21 a přitom trochu doma. Jiřího Mičánka pojí s legendárním závodem vzpomínky

09/06/2022

Poprvé v životě se postaví na start vrchařského závodu Ústecká 21 na okraji Ústí nad Orlicí Jiří Mičánek jr. Legendární trať si ale pamatuje z mládí, u dlouholetého organizátora závodu Miroslava Urbana, totiž trávil část prázdnin.

„Pan Urban byl náš rodinný kamarád a já u něj trávil každé prázdniny pár týdnů. Takže je to pro mě trochu návrat domů,“ připomíná Jiří Mičánek osobnost, která za legendárním závodem stála dlouhé desítky let. „Na příjezdu do Ústí měl benzinku, kam jsem chodil na brigádu umývat okna a starat se o myčku,“ vzpomíná s úsměvem dnes pětatřicetiletý jezdec.

Vzpomínky na Ústí nad Orlicí ale nic nemění na tom, že na vrchařský víkend se závodník připravuje od nuly. „Jedendvacítka je ikonická trať, ale zároveň je hodně těžká. Dlouhá, s velkým převýšením,“ vypočítává Mičánek faktory, kvůli kterým už několikrát z Brna do Ústí vyrazil, aby si trať zažil a zapamatoval. „Ta trať neodpouští chyby, takže je důležité, abych to měl v hlavě srovnané a jel precizně,“ nastínil Mičánek, který si letos ve vrchařském šampionátu s vozem Lamborghini Huracán ST EVO2 připsal ve dvou podnicích dvě vítězství a dvě druhá místa ve své třídě.

Na tyto výsledky by chtěl Mičánek navázat i na Jedenadvacítce. „Ambicí jsou opět stupně vítězů. Vzhledem ke kolizi některých podniků s okruhovými šampionáty, které jsou pro nás priorita, nejedeme na celkové pořadí a soustředíme se tedy na jednotlivé výsledky,“ nastínil pilot a manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Pro relativně velký Huracán bude trať náročná. „Hlavně v horní části je trať hodně úzká a zatáčky hodně utažené. Bude hodně těžké se tam srovnat. Výhodu budou mít lehčí auta,“ popisuje jezdec závod, který dnes nese jméno právě Miroslava Urbana, který zemřel v roce 2012.

Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra poveze do Ústí nad Orlicí dvě auta. „Jedno ostré a druhé standardně vezeme jako záložní. To bude v depu zároveň vystavené, takže i fanoušci si snad přijdou na své a budou si Huracán moci zblízka prohlédnout,“ zve Jiří Mičánek a připomíná, že vůz ve zcela nové specifikaci EVO2 zatím kromě jeho týmu nikdo k dispozici nemá.

Ústecká 21 se jede v sobotu a v neděli, závodní rozjížďky startují v sobotu ve 13:00, v neděli pak závodní program začíná už v 10:00.