Povedený start sezony: Víme, že můžeme být na podiu pravidelně, říká Formánek se Zárubou po Imole

Povedený start sezony: Víme, že můžeme být na podiu pravidelně, říká Formánek se Zárubou po Imole

03/04/2022

Těžký závodní víkend, komplikované podmínky, nová trať. To vše dokázal tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra v Imole přetavit v první stupně vítězů v sezoně. Bronislav Formánek s Josefem Zárubou dojeli v sobotu třetí ve třídě Pro-AM, v neděli pak byli pátí.

Úspěchem skončil pro tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra úvodní víkend seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe. Dvojice Formánek – Záruba zapomněla na úterní vážnou nehodu při testech a z Imoly si veze první pódiové umístění.

„Jezdci se zvládli skvěle zkoncentrovat a stejně tak pracoval tým. Je to pro nás po složitém minulém týdnu obrovské zadostiučinění,“ pochvaluje si po úvodním podniku sezony manažer týmu Jiří Mičánek jr. Ten si ještě ve čtvrtek odpoledne nebyl jistý, jestli má oba piloty. Formánek po těžké nehodě zvažoval, jestli do závodního víkendu zvládne naplno nastoupit. Nakonec sázka na to, že jej zranění nebudou limitovat, vyšla.

Sobotní závod rozjížděl právě Formánek, který se dokázal ubránit útokům soupeřů zezadu a udržel skvělou pozici pro Zárubu, který týmový Huracán ST EVO 2 převzal v polovině závodu. „Skvěle jsme vystřídali a bylo jasné, že před námi jsou auta, jejichž jezdci ve druhém stintu budou pomalejší,“ popisoval v sobotu po závodu Formánek.

Nakonec Záruba dojel na čtvrtém místě, po penalizaci Massima Ciglii, který neprovedl podle pravidel trest průjezdu boxovou uličkou, se červenomodrý Huracán v barvách Mičánek Motorsport powered by Buggyra posunul na stupně vítězů.

Do nedělního závodu odstartoval Josef Záruba. A od začátku se startovní pole potýkalo se stejným problémem – zimou, ve které bylo těžké zahřát pneumatiky na provozní teplotu. „Od loňska se změnila směs pneumatik, jsou tvrdší a je obtížnější je zahřát. V takto chladném počasí to byl problém,“ popisuje Josef Záruba. Ve stejné situaci byli ale všichni. A to vedlo k většímu počtu nehod než obvykle. A tedy i k delšímu času strávenému za safety car. „To ten problém jen prohlubovalo,“ krčí rameny Záruba, který předával Formánkovi auto na třetím místě právě v době, kdy byl na trati safety car.

„Po prvním restartu jsem se držel na třetím místě, ale pak se jedno auto přede mnou roztočilo a musel jsem vyjet z trati, abych ho netrefil,“ popsal smolný okamžik Formánek. Před něj se tak dostaly čtyři vozy, z toho dva ze třídy Pro-AM, ve které česká dvojice závodí. Vzít si svoji pozici zpět Formánkovi zabránil opět safety car, za kterým startovní pole strávilo většinu času z druhé půlky závodu. Ze třiceti minut se závodilo pouhých šest minut. Ozývat se začala i zranění z úterní nehody. „Nejhorší bylo paradoxně to věčné zahřívání pneumatik za safety carem – prudce zabrzdit, zrychlit,“ hodnotil závod Formánek.

„Jednoznačně pozitivní zpráva je, že jsme si dokázali, že dokážeme plnit náš cíl dojíždět pravidelně na stupních vítězů. Potřebujeme k tomu ale trochu štěstí, které nám v neděli tak jako loni chybělo,“ hodnotí úvodní víkend prestižního šampionátu manažer týmu Jiří Mičánek.

Další podnik seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe se jede za až za dva měsíce – na začátku června se na tři desítky Huracánů potkají na jihu Francie na okruhu Paul Ricard. Neobvykle dlouhou pauzu plánuje tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra vyplnit dalším závodním programem – Bronislav Formánek se už za týden postaví s Jiřím Mičánkem na start prvního podniku středoevropského zónového mistrovství na Hungaroringu.