První junior v Huracánu: za tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra bude jezdit Jáchym Galáš

První junior v Huracánu: za tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra bude jezdit Jáchym Galáš

08/01/2023

Jeden z nejtalentovanějších mladých jezdců současné okruhové generace Jáchym Galáš má nové angažmá. V barvách týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra bude startovat ve středoevropském mistrovství FIA CEZ na okruzích.

Galáš je prvním z jezdců, které manažer týmu Jiří Mičánek jr. angažuje do juniorského programu týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra. „Naším cílem je mít dva jezdce, se kterými budeme startovat ve střední Evropě a z nichž si můžeme vychovat kvalitní závodníky pro významnější evropské šampionáty včetně Lamborghini Super Trofeo Europe,“ nastiňuje plán týmu Mičánek.

Jáchym Galáš se za volant Huracánu přesune z cestovního Hyundai Elantra, se kterým startoval za tým Janík Motorsport v seriálu TCR Europe. „Pro mě je tento krok cesta, jak se dál rozvíjet. A zároveň obrovská příležitost se ještě jako hodně mladý dostat na úplně jinou úroveň, i když to bude znamenat začínat od nuly,“ říká Jáchym Galáš, který na sebe letos v „Evropě“ upozornil jedním vítězstvím a jedním pódiovým umístěním, a i ve dvaceti letech si vysloužil skvělou pověst ve startovním poli TCR Europe.

Juniorský program týmu Jiřího Mičánka, který je propojený i s Buggyra Academy, si pochvaluje i otec a manažer Jáchyma Milan Galáš. „U Jirky Mičánka cítím, že mu jde o výsledek a cením si toho, že má dlouhodobý plán kam své jezdce posouvat. Rozhodovali jsme se mezi touto cestou nebo variantami setrvání v TCR Europe, ale tam bychom neměli takový prostor pro další rozvoj,“ vysvětluje Galáš starší.

Jiří Mičánek plánuje juniorský tým jako druhý program k Lamborghini Super Trofeo Europe, ve kterém bude dál startovat v kategorii PRO-AM Bronislav Formánek a Karol Basz. „Věřím, že pro Jáchyma i dalšího juniora, jehož jméno oznámíme brzy, to bude velmi dobrý impuls k jejich rozvoji. Pomáhat jim bude v roli kouče i Josef Záruba,“ nastínil manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

I to si Jáchym a Milan Galášovi pochvalují. „Jdeme v tomto ohledu do domácího prostředí, s Jirkou i jeho jezdci máme přátelské vztahy, známe se. V týmu jsou i dva mechanici, se kterými jsme dřív spolupracovali,“ říká Milan Galáš.

Tým plánuje absolvovat všech šest závodů letošního kalendáře FIA CEZ. Junioři pojedou sprinterský program s vozy Lamborghini Huracán ST EVO2 spadajícími do kategorie GTC. „S Jirkou Mičánkem jsme zatím všechno probírali jen orientačně, ale víme, že chceme být v kategorii vepředu. Každopádně nejbližším cílem je naučit se řídit Lamborghini přijatelným tempem a přibližovat se úrovni, kterou zajíždí třeba Pepa Záruba,“ nastínil Jáchym Galáš.

Toho čeká po technické stránce úplně jiný vůz – z cestovního auta s pohonem předních kol a výkonem kolem 350 koní přesedne do „gétéčka“ s motorem uprostřed, téměř dvojnásobným výkonem a pohonem zadních kol. „Těším se na to, na druhou stranu to bude velká výzva. Huracán je mnohem sofistikovanější, má kontrolu trakce a ABS, na druhou stranu je to zadokolka. TCR v tomto bylo jednodušší a čitelnější,“ přemítá Galáš.

Nový jezdec týmu se za volant Huracánu poprvé posadí na testech na začátku jara, první závodní víkend FIA CEZ se jede druhý dubnový víkend na Oscherslebenu.