Rekordní výsledek aukce. Jiří Mičánek vydražil svoji helmu, brněnský Klokánek dostane 2,6 milionu

Rekordní výsledek aukce. Jiří Mičánek vydražil svoji helmu, brněnský Klokánek dostane 2,6 milionu

10/01/2024

2 615 000 korun. To je výtěžek aukce helmy závodníka a manažera týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Jiřího Mičánka jr. Rekordní částka, která představuje dvacetinásobek reálné ceny dražené helmy, se vybrala na galavečeru v Brně, kde tým představil filmový dokument o uplynulé sezóně.

Dražba helmy Arai GP7 – stejné, jakou používají piloti Formule 1 – se na galavečeru pro partnery týmu Jiřího Mičánka doslova zvrhla, a to v tom nepozitivnějším smyslu slova. „Počítali jsme s tím, že bychom se mohli s výtěžkem dostat někam mezi půl milionu a milion korun. I to by byl skvělý výsledek, samotná helma v unikátním designu navrženém přímo pro mě má hodnotu asi 130 tisíc korun. To co se ale při dražbě strhlo, bylo neuvěřitelné,“ popisuje Jiří Mičánek aukci, která startovala na jedné koruně.

Samotná helma se vydražila za 750 tisíc korun, aukci vyhrál majitel brněnské stavební firmy ESOX spol. s. r.o Jan Polický. Jeho soupeři se pak ale spontánně rozhodli, že příhozy, kterými se trumfovali, dají brněnskému Klokánku i bez vítězství v aukci. Na konci se pak přidali i další hosté večera, dohromady výtěžek činí 2 615 000 korun. K nim je pak třeba ještě připočíst vybavení nábytkem v hodnotě 250 000 korun, které věnoval jeden z partnerů týmu U1 space design. „Pro mě je to neuvěřitelné dojetí. Jsem hrdý, že náš tým má takové partnery,“ popisuje Jiří Mičánek.

Dohromady víc jak čtvrt milionem přispěli i piloti týmu Bronislav Formánek a Josef Záruba a mechanici týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Michal Šalplachta a Lukáš Veselý. Ti přispěli dohromady 30 tisíci korunami. „Že se do aukce, která se vlastně proměnila ve sbírku, zapojili i oni, kteří mají standardní mzdy, mi udělalo neuvěřitelnou radost,“ doplnil Jiří Mičánek. Celkově přispělo šestnáct lidí, nejvyšší příspěvek – kromě vítězné částky aukce – činil půl milionu.

Pro ředitelku brněnského Klokánku Marcelu Bublovou byla celková částka obrovským překvapením. Slzy v očích měla už při prvním příhozu týmového pilota Bronislava Formánka na 200 000 korun. Když se pak částka začala šplhat nahoru a spontánně se se svými dary přidávali další hosté, byla téměř v šoku. „Slovy ani nemůžu vyjádřit to, co cítím. Nesmírně si vážím důvěry v naši práci. Klokánek a děti v něm, i všichni zaměstnanci, kteří do toho dávají své srdce, to potřebují. A má to i symbolický rozměr. Pro tety, které se o děti starají a obětují té práci doslova polovinu svého života, je to obrovské ocenění jejich práce a toho, že si jí někdo váží,“ řekla Marcela Bublová. Ta ještě v průběhu večera volala některým kolegům, aby jim o výtěžku aukce řekla. „Vůbec mi to nechtěli věřit. A i já mám pocit, že je to sen, ze kterého se musím probudit.“

Místo úpravy zahrady renovace bytů v Klokánku

Výtěžek aukce použijí převážně v brněnském Klokánku na obnovu vybavení, které je už 17 let staré. „Tím že je ta částka tak obrovská, zázračná, běží mi teď hlavou spousta věcí, které budeme moci pořídit, renovovat,“ doplnila Marcela Bublová. Zařízení se stará o děti, o které se akutně nemá kdo starat, ať už proto, že jim rodiče nejsou schopní zajistit odpovídající péči, nebo třeba v jejich rodině dojde k mimořádné události. Děti v zařízení bydlí s tetami po čtyřech v samostatných bytech, tety o ně pečují vždy týden nepřetržitě.

To ocenil i vítěz aukce Jan Polický. „Je to pro nás způsob, jak částečně vrátit do společnosti to, že tu můžeme podnikat. Není to naše první pomoc a určitě ani ne poslední,“ říká s tím, že do Klokánku se bude chtít i osobně zajít podívat. Helma bude nově ozdobou sídla firmy a přidá se k dalším artefaktům, které firma za svoji 30letou historii nasbírala.

Výsledek dražby šokoval i moderátorku večera Lucii Borhyovou, pro kterou šlo o jednu z mnoha aukcí, které moderovala. „Protože má ta helma hodnotu 130 tisíc, říkala jsem si, že bychom se mohli dostat k 200 tisícům a pak se uvidí. Ale v životě by mě nenapadlo, že se dostaneme na 2,6 milionu korun. Tohle je pro mě poprvé v životě, co jsem se dostala na takovou částku z vyvolávací ceny jedné koruny,“ komentovala nevěřícně.

Původně Marcela Bublová předpokládala, že z očekávaného výtěžku v řádu stovek tisíc korun Klokánek revitalizuje zahradu a vylepší její zázemí. Finální částka ale umožní mnohem zásadnější renovaci celého zařízení. Klokánek je dotovaný ze státních peněz jen z 57 procent, zbytek prostředků si musí zajistit sponzorsky.

Aukce se konala jako součást galavečera týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra, na kterém se představil nový filmový dokument mapující klíčové momenty týmu v sezóně 2023. „V loňském roce jsme takový dokument udělali poprvé, sdíleli jsme jej ale jen online a nasbíral víc jak sto tisíc zhlédnutí. Letos jsme se proto rozhodli, že jej roztáhneme na stopáž přes 20 minut a promítneme jej našim partnerům na velkém plátně,“ popsal akci, která se konala v Kinokavárně Brno, Jiří Mičánek. „Věřím, že se z toho stane každoroční tradice. Jak z premiéry filmu, tak z takovéto aukce,“ uzavírá manažer týmu.

Tým Mičánek Motorsport v loňském roce působil ve dvou závodních šampionátech – v Lamborghini Super Trofeo Europe a FIA CEZ – zónovém mistrovství střední Evropy. Spolu s několika podniky závodů do vrchu absolvovala čtveřice vozů Lamborghini Huracán ST EVO2 a sedm týmových jezdců dohromady 34 závodů, ve kterých získala 43 pódiových umístění.