Římský maraton. Tým Jiřího Mičánka zakončí sezonu Super Trofeo šesticí závodů za deset dní

Římský maraton. Tým Jiřího Mičánka zakončí sezonu Super Trofeo šesticí závodů za deset dní

07/11/2023

Šest závodů na jedné trati během deseti dnů. Tak bude vypadat závěr sezony seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe. Na okruhu Vallelunga Lamborghini Huracán týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra a Broňka Formánka s Karolem Baszem extrémní porce závodění.

Vallelunga bude od nadcházejícího víkendu patřit nejrychlejšímu cupovému seriálu deset dnů. Za tuto dobu zde čtveřice jezdců Mičánek Motorsport powered by Buggyra odjede náhradní závod za jarní zrušenou Imolu, regulérní poslední závod sezóny, a poté i světové superfinále, kde se proti sobě postaví týmy z evropské, americké a po covidové pauze i asijské větve šampionátu.

„Bude to možná nejextrémnější výzva, kterou jsme za šest let v Lamborghini Super Trofeo zažili. Náročná na psychiku, fyzickou kondici jezdců, na techniku. Jdeme do toho naplno, víme, že máme ještě šanci zajistit si pozici mezi třemi nejlepšími týmy v Pro-AM,“ říká před startem závodního maratonu manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Ten do Vallelungy posílá osvědčené dvojice posádek. V Pro-AM Broňka Formánka a Karola Basze, v LB Cup pak Libora Dvořáčka a Kurta Wagnera. „Ve hře je díky tomuto specifickému formátu obrovské množství bodů, během týdne odjedeme čtyři závody, to je v podstatě třetina celé sezóny. I proto jsme investovali obrovské úsilí do přípravy aut. Víme, že toto není normální „poslední závod“, ale maraton, který může ještě hodně změnit,“ doplnil Mičánek.

Tým to ale rozhodně nebude mít jednoduché. Na okruhu Vallelunga u Říma testoval poprvé před dvěma týdny, pro klíčového jezdce posádky Pro-AM Broňka Formánka ale bude závodní maraton premiérou. Navíc na trati, která je pověstná svojí záludností. „Upřímně vůbec nevím, co od toho čekat. Trať mám najetou na simulátorech, dostal jsem nějaké onboardy od Karola, na druhou stranu bude půlka listopadu, nevyzpytatelné počasí, extrémně dlouhá série závodů,“ vypočítává „neznámé“ v nadcházející závodní sérii Formánek.

Opřít se bude moci o zkušenosti Karola Basze. Ten naopak s Vallelungou má obrovské zkušenosti. I díky nim ale varuje, že před týmem Mičánek Motorsport powered by Buggyra stojí velká výzva. „Ta trať je velmi hezká, technická. Zároveň ale záludná, zejména poslední technický sektor a také úvodní pasáž s rychlou šikanou, která může být hodně nebezpečná hlavně ve velkém počtu aut, které na trati budou,“ upozorňuje Basz.

Pro týmy – včetně toho českého – bude klíčové v těchto podmínkách hlavně nechybovat a neriskovat zničení auta. To může být při sérii šesti závodů během pár dnů klíčové. „Technicky máme auta ve stoprocentním stavu, musíme se vyvarovat rizikovým situacím a kolizím. Cílem je dojet všech šest závodů na co nejlepší pozici. Ale nesmíme riskovat, že kvůli vidině dobrého výsledku v prvním závodu přijdeme o možnost bojovat ve zbývajících pěti,“ vysvětluje Jiří Mičánek. Na paměti má především to, že Vallelunga je poměrně krátký okruh, na který se bude muset vměstnat víc jak čtyřicet aut. Ve světovém superfinále pak ještě víc. „V případě superfinále je výhoda, že startují odděleně třídy Pro a Pro-AM. Díky tomu bude startovní pole vyrovnanější a i při velkém počtu startujících aut bychom se měli vyvarovat nebezpečných situací,“ říká Jiří Mičánek.

Ten své svěřence bude chtít vidět na stupních vítězů, ideálně pak i na tom nejvyšším. „Bude to dlouhé, roli bude hrát psychika, některý ze soupeřů může mít technické problémy. Tento formát je obrovské riziko i šance pro všechny.“

 

 

Podobné ambice jako Formánek s Baszem ve třídě Pro-AM budou mít i Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem ve třídě LB Cup. Dvojice jezdců za sebou má na Vallelunze testy, ve své třídě tak bude chtít zabojovat o stupně vítězů. Ty zatím posádce v letošní extrémní konkurenci unikají.

Celá závodní série vyvrcholí o víkendu 18. a 19. listopadu světovým superfinále, kterého se zúčastní nejlepší posádky ze tří kontinentálních šampionátů. „Tento formát je pro nás velká výzva, na trati se najednou potkáváme v mnohem vyrovnanějším startovním poli, zároveň ale s jezdci, které tolik neznáme. Cílem pro nás určitě bude dostat se co nejblíž stupňům vítězů, to je v tomto formátu nepochybně obrovská výzva a zároveň prestiž, pokud bychom opravdu na pódium dokázali dosáhnout,“ říká na startu desetidenního maratonu týmový manažer Jiří Mičánek.