Rozhodne poslední závod. Šmarda po Misanu ztrácí v Porsche Sports Cup na vedení jen 4 body

Rozhodne poslední závod. Šmarda po Misanu ztrácí v Porsche Sports Cup na vedení jen 4 body

17/09/2022

Česko-kanadský jezdec Josef Šmarda pojede v posledním závodu sezony na Hockenheimringu o titul v Porsche Sports Cup Deutschland. V Misanu si ve třídě Drivers Competition Pro připsal 2., 4. a 5. místo.

Mohly to být tři vítězství anebo také absolutní propad. Tak hodnotí Josef Šmarda předposlední podnik sezony Porsche Sports Cup, který se jel netradičně v Itálii na okruhu v Misanu. Český jezdec Mičánek Motorsport sice jezdil dokonale přesně a s minimem trestných bodů, o lepší umístění jej ale připravil zmatek v tom, v kterém bodě na cílové rovině jsou průjezdy jezdců měřené.

„Bohužel. Mohli jsme teď mít 10 – 15 bodů náskok v čele šampionátu. Ale zachránili jsme, co se dalo. Taky jsme mohli být desátí a na Hockenheim bych nemusel ani jet,“ hodnotí uplynulý víkend sedmašedesátiletý závodní matador.

V Misanu byla ve hře větší porce bodů než obvykle, do klasického formátu dvou závodů totiž přibyl jeden večerní. A ten byl oceněný 1,5násobkem běžného bodového hodnocení. Šmarda i přes precizní jízdu nakonec skončil na 2., 4. a 5. místě. V celkovém hodnocení, kde jsou na špičce srovnaní čtyři jezdci s odstupy v řádu jednotek bodů, to znamenalo propad na celkové čtvrté místo, ale zároveň minimální odstup od první příčky.

„Na Hockenheimring pojedeme se vztyčenou hlavou a s vědomím, že to mám ve svých rukách. Pokud dvakrát vyhraju, vyhraju celé mistrovství,“ ví Šmarda. A dodává, že „vítěznou matematiku“ neuznává – za jistých okolností mu sice může na titul stačit i horší než první místo, musel by ale spoléhat na chybu soupeřů.

„Myslím, že na to, v jakých podmínkách se Misano jelo, jsem zajeli dobrý výsledek. V nedělní kvalifikaci jsem jel naprosto přesně, v závodu jsem měl odchylku jednu setinu, jeden trestný bod v každém kole mě ale stála ta nejasnost v tom, kde je měřicí bod,“ vysvětluje závodník. V nebývale chudě obsazeném závodu se muselo startovní pole poprat mimo jiné s divokým počasím, kdy horko střídaly přívalové srážky. „Věřím, že i vedení šampionátu se z toho poučí a uvědomí si, že toto je slepá cesta. Itálie je pro závodníky daleko a úroveň podniku tím  hodně utrpěla,“ uzavírá Šmarda hodnocení italského víkendu.