Šmarda se na Nürburgringu postaví nabité konkurenci i nejnovější „zbrani“ od Porsche

Šmarda se na Nürburgringu postaví nabité konkurenci i nejnovější „zbrani“ od Porsche

18/06/2021

Nebývale nabitá startovní listina a extrémní konkurence. To je druhý podnik letošní sezony Porsche Sports Cup Deutschland, kde v kategorii Porsche Drivers Competition Pro startuje českokanadský závodník Josef Šmarda v barvách Mičánek Motorsport.

Sedm týdnů plných tréninku a přípravy. Tak shrnuje Josef Šmarda čas od prvního závodu sezony na Hockenheimringu, který pro česko-kanadského závodníka znamenal čtvrté a šesté místo a celkově čtvrtou pozici v průběžném pořadí. Teď chce Šmarda zaútočit na přední příčky a posunout se i v boji o titul.

„Bude to ale neuvěřitelně těžké. Bude nás jedenačtyřicet, z větší části silní a zkušení soupeři. Ten šampionát se neuvěřitelně kvalitativně posouvá a držet krok se špičkou je extrémně náročné,“ konstatuje šestašedesátiletý závodník, který za posledních deset let celou sérii několikrát ovládl.

Třída Drivers Competition Pro je prakticky jízdou pravidelnosti, ve které jde doslova o tisíciny vteřin. Čím víc je na trati rušno a čím víc se závodník musí dostávat do soubojů a předjížděcích manévrů, tím obtížnější je pravidelné tempo udržet. „Cítím se maximálně připravený po fyzické i psychické stránce,“ ujišťuje nicméně Šmarda.

Zároveň upozorňuje na „speciality“, které jeho třídu na legendárním Nürburgringu čekají – například se v jeho třídě vůbec poprvé objeví nejaktuálnější novinka značky Porsche stojící na vrcholu sportovní nabídky značky – model 911 GT3 v aktuální generaci 992. Proti Šmardovi se za jeho volantem představí německý závodník Volker Leesberg. To je na poměry značkového šampionátu významná událost. „Důležité je, aby všechno bylo vyladěné. Nálada v týmu, technická připravenost, koncentrace. Tak jako to bylo loni v říjnu, kdy jsem vyhrál oba závody na Hockenheimringu,“ konstatuje Šmarda s tím, že i Nürburgring patří mezi jeho oblíbené tratě. Navíc v tomto případě s neuvěřitelnou historií.

Závodník je už deset let věrný divizi Porsche týmu Mičánek Motorsport, kterou vede mnohonásobný československý mistr Jiří Mičánek. „Na závod jsme jako tým připraveni. Vzhledem k počtu aut na dráze bude důležité, abychom se už v trénincích soustředili na nácvik všech možných scénářů, které nás mohou potkat,“ naznačil plány na víkend Jiří Mičánek.