Šmarda si v Oscherslebenu dvěma podii pomohl k celkovému třetímu místu v Porsche Sports Cup Deutschland

Šmarda si v Oscherslebenu dvěma podii pomohl k celkovému třetímu místu v Porsche Sports Cup Deutschland

15/08/2021

Ten plán vyšel na sto procent – poprvé v sezoně byl jezdec týmu Mičánek Motorsport Josef Šmarda v německé sérii Porsche Sports Cup dvakrát za víkend na podiu. Do posledních dvou závodních víkendů jede s cílem umístění udržet a pokukuje i po druhé příčce.

Šmarda v tvrdé konkurenci na Oscherslebenu dojel v sobotu druhý a v neděli třetí. Díky skvělému výsledku se dostal na stejný bodový zisk jako dosud druhý Němec René Klingbeil. Tomu se nedařilo, byl v obou závodních rozjížďkách sedmý. „Jsme teď na tom bodově stejně, já mám ale dvě druhá místa proti jeho jednomu, takže formálně jsem na třetím místě já. Ale sezona se neuzavírá teď, takže vím, že budu muset o tuto pozici ještě bojovat,“ říká Šmarda, kterému se letos poprvé podařilo získat křišťálové poháry za pódiové umístění v obou víkendových závodech.

„Ukazuje se, že klíčová je absolutní koncentrace na výsledek. Konkurence v naší kategorii Drivers Competition Pro se extrémně zvýšila,“ popisuje šestašedesátiletý Čechokanaďan po úspěšném víkendu. V Šmardově třídě jde o udržení co nejpravidelnějších časů na jedno kolo po celou rozjížďku. Dnes se ti nejlepší závodníci pohybují kolo co kolo stabilně v rozmezí setin vteřiny. Pokud se od času odchýlí, sbírají trestné body.

„V životě jsem nezajel z pohledu bodů tak dobrý víkend. Jenže to co dřív stačilo pohodlně na vítězství, dnes nestačí ani na podium,“ míní Šmarda. Za příklad dává svůj výsledek z roku 2013. Tehdy mu 100 trestných bodů stačilo na vítězství. Dnes je s deseti body třetí.

Oba dny se na stupních vítězů vystřídali jen tři závodníci. Kromě Šmardy ještě vítězný Tomáš Urban a Němec Rocco Herz. Právě na něj se může Šmarda ještě bodově dotáhnout. Po víkendu se jejich třináctibodový odstup nezměnil – jezdci si totiž v obou dnech prohodili pořadí.

„Dotáhnout se na druhé místo je matematicky možné a je to i reálné. Ale znamená to být v nadcházejících závodech vždy před Herzem a to bude hodně těžké,“ říká Šmarda. Do karet mu ale hraje příští závod na Lausitzringu, který se jede už za tři týdny. Tam je totiž vložen i třetí závod, který se jede v noci a je ohodnocený jeden a půl násobným přídělem bodů. Sezona Porsche Sports Cup Deutschland pak vyvrcholí říjnovým závodem na Hockenheimringu.