Šmarda zajel skvělý závod, na titul ale body nestačily

Šmarda zajel skvělý závod, na titul ale body nestačily

15/10/2022

Nejtěsnější závod sezony a zároveň nejtěsnější boj o titul. Finále Porsche Sports Cup Deutschland přineslo českému závodníkovi Josefu Šmardovi sice skvělý výsledek, titulová matematika ale matadorovi šampionátu nevyšla.

Titul nebo páté místo? O tom rozhodovaly jednotky tisícin vteřiny ve dvou půlhodinových závodech během posledního víkendu seriálu Porsche Sports Cup Deutschland. Josef Šmarda zajel jeden z nejlepších závodů sezony, titulová matematika mu ale nakonec nepřála. „Jsem spokojený, jak jsem zajel, ale na druhou stranu mě mrzí, že to nedopadlo tím konečným výsledkem,“ hodnotí sedmašedesátiletý Čechokanaďan.

V poslední dvojici závodů skončil Šmarda pátý, respektive šestý. A to i přes to, že zajel nejvyrovnanější závody sezony. „Ten šampionát je extrémně těsný. Rozhoduje i štěstí, to jak vás v rámci jedné tisíciny načte oficiální časomíra,“ říká Šmarda. Toho po posledním podniku chválí i manažer jeho týmu Jiří Mičánek st. „Musím říct, že Pepa jel tentokrát fakt dobře, s velmi slušnými body. Navíc v těžkých podmínkách.“ Mičánek naráží především na sobotní závod, kdy se na Hockenheimring snášely proudy deště. „Chybělo mi jedno opravné kolo, které se prostě v takových podmínkách nedalo stihnout. Kdybych ho stihl, mohlo být všechno jinak,“ doplňuje Šmarda.

Titul ve třídě Drivers Competition Pro nakonec získal Němec René Klingbeil. Ten byl přitom ještě před závěrečným víkendem na třetím místě, těsně před Šmardou. „Když si vezmu posledních pět sezon, tak jsem na Hockenheimringu vyhrál třikrát ze čtyř závodů. Tentokrát to nevyšlo, i když jsem měl body, které by v minulosti vždycky stačily na vítězství,“ doplnil Šmarda.

Jezdec se ale na sezonu snaží koukat i pozitivně. Její závěr totiž dopadl po sérii problémů z předchozích podniků dobře. „Je to pro mě motivace do další sezony, protože před sebou potřebuji vidět progres. Kdybych měl stagnovat, nebude mě závodění bavit,“ konstatuje.