Souboj do posledních vteřin a nakonec vítězství. Mičánek s Formánkem ovládli endurance na Hungaroringu

Souboj do posledních vteřin a nakonec vítězství. Mičánek s Formánkem ovládli endurance na Hungaroringu

09/04/2022

Dramatický závěr měl závod vytrvalostního závodu zónového mistrovství FIA CEZ na Hungaroringu. Jiří Mičánek jr. v něm v posledních vteřinách vybojoval v přímém souboji s Phillipem Baronem vítězství pro tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Časomíra ukazovala osm vteřin do konce hodinového limitu, když přišel klíčový okamžik. Francouz Phillip Baron byl v přímém souboji o vítězství ve třídě GTC dlouhý a svoje Ferrari 488 poslal do zadního blatníku Lamborghini Huracán pilotovaného Jiřím Mičánkem. Český závodník sice skončil ve smyku, po přetočení se ale vrátil na trať a závod vyhrál. Soupeř naopak zůstal stát s ulomeným kolem na trávě u trati.

Klíčový okamžik potvrdil vítězství posádky Bronislav Formánek – Jiří Mičánek jr. týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Dominanci ve své třídě navíc Formánek s Mičánkem podtrhli druhým celkovým místem. Rychlejší bylo jen duo Jedlinski – Korzeniowski s vozem Audi R8 LMS třídy GT3.

„Je to pro nás velký úspěch i vzhledem k tomu, že v naší třídě GTC byla jednoznačně nejsilnější konkurence. V závěru jsme měli velké štěstí. Po kolizi s Baronem jsem se sice roztočil, ale udělal jsem „třistašedesátku“ a vrátil se zpět na trať,“ popisuje Jiří Mičánek. Dvojice bojujících vozů měla v tu chvíli už víc jak minutový náskok na další vůz třídy GTC, Mičánkovi tak stačilo dokončit posledního jeden a půl kola. Baron, který byl v zatáčce dlouhý a do Mičánka zezadu narazil, musel ze závodu odstoupit, při kolizi ulomil zavěšení levého předního kola.

Mičánek s Formánkem si vítězství cení o to víc, že ráno v kvalifikaci se týmu nedařilo. Na Hungaroringu panovalo chladné počasí a pršelo. „Auto nefungovalo úplně jak mělo, podmínky byly opravdu těžké. Kvalifikaci jsme dojeli sice na třetím místě ve třídě, ale celkově až desátí,“ popisuje Bronislav Formánek. Ten závod rozjížděl a hned v prvním kole se mu podařilo propracovat se až na skvělé třetí místo. O to sice po chybě přišel, i tak ale týmové Lamborghini Huracán ST EVO 2 vezl na střídání na skvělém celkovém pátém místě.

Po bezchybném střídání přišlo dramatické finále, kdy se Jiří Mičánek přetahoval o pozici s Phillipem Baronem. Výsledkem pak byl právě střet obou aut, ze kterého se štěstím vyšel lépe Jiří Mičánek. „Celkově je to pro nás skvělý výsledek, i přes složitou kvalifikaci jsme se dokázali propracovat dopředu a vybojovat to nejlepší umístění, které bylo reálné,“ hodnotí závodní víkend, na který si tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra „odskočil“ z cupového šampionátu Lamborghini Super Trofeo Europe, Jiří Mičánek.

V neděli tým nasadí druhý vůz do sprinterského závodu. Kurt Wagner, který se vrátil na trať po roční pauze, sobotní závod kvůli technickým problémům vynechal, v neděli ale bude startovat.